.

Jaka jest optymalna wysokość ogrodzenia posesyjnego?

Ogrodzenie własnej posesji pełni kilka funkcji. Przede wszystkim istotnie wpływa na bezpieczeństwo domowników, ale zapewnia również pewnego rodzaju prywatną przestrzeń, która wolna jest od wścibskich spojrzeń sąsiadów i przechodniów. Odpowiednie ogrodzenie może więc zapewnić nam wysoki poziom prywatności, ale również zabezpieczyć przed włamaniem. Znaczenie będzie miało zarówno to, z jakiego materiału i w jaki sposób będzie ono wykonane, ale i również jak wysokie będzie. W tej kwestii musimy oczywiście kierować się obowiązującym obecnie prawem, ale również warto zwrócić uwagę na wskazówki pochodzące od właścicieli nieruchomości.

Jakie powinno być nasze ogrodzenie zgodnie z polskim prawem?

Wysokość nowoczesne ogrodzenia posesyjne regulują przepisy zawarte w Ustawie-Prawo budowlane. Mówią one między innymi o tym, że budowa ogrodzenia nie wiąże się z koniecznością występowania o odpowiednie zezwolenie. Nieco inaczej sytuacja wygląda jeśli nasz płot miałby przekroczyć wysokość 2,2 metra. Wówczas zachodzi konieczność zgłoszenia jego budowy do starostwa powiatowego lub urzędu miasta. Poza tym w rozporządzeniu ministra infrastruktury z 2002 roku czytamy, że ogrodzenie powinno być pozbawione ostrych elementów, których położenie nie przekracza 1,8 wysokości, furtka powinna mieć co najmniej 0,9 metra szerokości, zaś brama 2,4 metra.

Jakie ogrodzenie będzie więc dla nas optymalne?

W praktyce jednak większość osób nie decyduje się na wystawianie ogrodzeń wysokich, które wymagałyby większych nakładów finansowych i pokonania odpowiedniej drogi administracyjnej. Dość rzadko możemy również obserwować ogrodzenia o wysokości sięgające 1,8 metra. Najpowszechniejsze są zatem ogrodzenia o wysokości 1,5 metra, mimo iż nie zapewniają one wysokiej prywatności, to jednak są bardzo praktyczne i estetyczne, a jednocześnie pod względem kosztów optymalne dla większości osób posiadających działki budowlane.