Ogrodzenia polecane osobom ceniącym prywatność

Ogrodzenie posesji pełni wiele różnych funkcji. Przede wszystkim wytycza granice działki i chroni ją przed wizytami nieproszonych gości. Ogrodzenie może też zapewniać prywatność osobom przebywającym na posesji, lub odwrotnie – pięknie eksponować dom i to, co dzieje się wokół niego. Na jaki rodzaj ogrodzenia powinny zdecydować się osoby, które nie przepadają za ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów? Sprawdźmy!

Zapomnij o ażurach

Ogrodzenia zapewniające prywatność to oczywiście te, w których nie dopatrzymy się szczelin i prześwitów. Najprostszym przykładem „szczelnego” ogrodzenia jest oczywiście mur, obecnie częściej zastępowany ogrodzeniem z łupka lub też modnymi gabionami. W przypadku domów o nowoczesnych kubaturach najlepiej sprawdzają się systemy ogrodzeniowe z aluminium czy włókna szklanego, z poziomym, odpowiednio zagęszczonym wypełnieniem. Mogą nim być zwykłe panele, lub też mniejsze listwy zamontowane pochyło (nieco przypominające żaluzje), które dodatkowo utrudniają nieproszonym gościom sforsowanie ogrodzenia. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by ogrodzenie wokół domu nie było jednolite. Warto zastanowić się nad umieszczeniem elementów bez prześwitów np. od strony ruchliwej ulicy (wtedy też nieco wyciszą hałas), lub od strony ogrodu sąsiada, lecz wykonać ogrodzenie ażurowe np. od tyłu domu, gdzie mamy piękny widok na płynącą niedaleko rzekę.

Wady i zalety pełnych ogrodzeń

Trzeba pamiętać, że pełne ogrodzenie skutecznie odcina nas od ciekawskich spojrzeń sąsiadów, jednak również i nam ogranicza widoki. W przypadku małych działek pełne ogrodzenia mogą optycznie jeszcze bardziej je zmniejszać – dlatego wtedy warto skupić się na znalezieniu wizualnie lekkiej konstrukcji. Tego typu ogrodzenie rzuca też cień, który może stanowić problem dla rosnącej nieopodal roślinności. Da się go jednak rozwiązać, wybierając na działkę gatunki, które nie przepadają za dużym nasłonecznieniem. Pełne ogrodzenia dają poczucie prywatności i bezpieczeństwa oraz sprawiają, że we własnym ogrodzie czujemy się komfortowo. Wyglądają też bardzo nowocześnie i prestiżowo, są idealnym wyborem dla nowoczesnych domów. Pełne ogrodzenie od strony ulicy, jak już było wspomniane, chroni też działkę przed hałasem. To jednak nie wszystko – zatrzymuje również unoszący się z ulicy kurz. Zanim więc zdecydujemy się na klasyczne rozwiązanie z ażurami, zastanówmy się, czy rzeczywiście spełni ono nasze wymagania.