Ogrodzenie jest bardzo ważnym elementem każdej posesji. Stanowi zabezpieczenie przed wejściem niepowołanych osób, a także wizytówkę określonego domu. Ogrodzenia wytwarza się z różnych materiałów. Jest to zasadniczy czynnik wpływający na koszt inwestycji. Najczęściej wymienia się ogrodzenia drewniane, betonowe, a także stalowe. Sprawdź, z jakim wydatkiem trzeba się liczyć przy zakupie ogrodzenia.

Ogrodzenia betonowe

Zaletą ogrodzeń betonowych jest duża odporność na niekorzystne działanie warunków atmosferycznych. Nie trzeba w tym przypadku przeprowadzać czynności pielęgnacyjnych i konserwacyjnych. Cena zależy od specyfiki wykonania. Zasadniczym elementem jest koszt pojedynczego przęsła, zwykle to wydatek rzędu 45 zł. Zakup pojedynczego słupka ogrodzeniowego to koszt około 35 zł, natomiast robocizna powinna zamknąć się w kwocie 35 zł za metr bieżący. Cena wylania fundamentu w III i IV strefie klimatycznej kształtuje się na poziomie 100 zł za metr bieżący.

Co warto wiedzieć na temat ogrodzeń drewnianych?

Ogrodzenia na wymiar drewniane to ponadczasowy wygląd i naturalność. Pasują do każdej aranżacji. Wymagają systematycznej konserwacji. Dzięki temu zachowają swoje walory użytkowe. Bardzo dobre efekty można uzyskać, inwestując w ogrodzenie z desek świerkowych. Całkowity koszt takiego rozwiązania o długości 10 metrów bieżących powinien zamknąć się w kwocie około 3700 zł. Na daną wartość składają się takie elementy jak zakup desek, słupków, wykonanie podmurówki, zwieńczenia słupków, zaprawa do klinkieru, a także fundament.

Ogrodzenie z przęseł stalowych

Ogrodzenia stalowe (szczególnie ze stali nierdzewnej) są bardzo odporne na działanie czynników atmosferycznych. Takie produkty dobrze prezentują się w połączeniu z nowoczesnymi aranżacjami. Koszt ogrodzenia stalowego o długości 10 metrów bieżących jest znacznie wyższy niż pozostałych ogrodzeń i może osiągać wartość 5000 zł. Na wydatki cząstkowe składają się między innymi przęsła ogrodzeniowe, słupki z klinkieru, podmurówka, zwieńczenia słupków, siła zbrojeniowa do rdzeni słupków, zaprawa do klinkieru i fundament.