Brama wjazdowa to najważniejszy element ogrodzenia na terenie posesji. Stanowi doskonałą granicę oddzielającą prywatny teren od publicznej przestrzeni. Musi być zlokalizowana w odpowiednim miejscu. Istotny jest także model bramy wjazdowej. Dla celów komfortu i celów praktycznych powinna mieć właściwy wymiar. Dowiedz się, jaki rozmiar powinna mieć brama wjazdowa, żeby zadbać o najwyższy poziom bezpieczeństwa.

Szerokość bramy wjazdowej

Bramy wjazdowe charakteryzują się różną szerokością. W przypadku terenów przemysłowych i obiektów użyteczności publicznej wykorzystuje się większe modele. Jednakże brama przeznaczona do zastosowań prywatnych musi pozwalać kierowcy na wygody przejazd zarówno na teren posesji, a także wyjazd z niej. Zgodnie z normami brama wjazdowa nie może być węższa niż 2,4 m. Warto jednak podkreślić, że znacznie większą wygodę zyskujemy, gdy wjazd osiąga wartość od 3 do 3,5 m. To sprawia, że można wygodnie manewrować. Ponadto, zdajemy sobie sprawę, że na naszą posesję będą wjeżdżać także inne pojazdy. Szersza brama wjazdowa pozwoli na dostanie się na nasz teren większym autom.

Odległość bramy od szosy

Należy wziąć także pod uwagę odległość bramy od szosy, a ponadto minimalny promień skrętu samochodu. W odniesieniu do pojazdów osobowych kształtuje się on na poziomie od 5 do 6 metrów. Gdy odstęp od bramy do zewnętrznej krawędzi drogi też będzie taki duży, umożliwi to bezpieczny wyjazd z posesji bez zawadzania o słupki bramy. Natomiast, gdy będzie za mały, trzeba będzie wyjeżdżać pod kątem, co może przyczynić się do zarysowania auta.

Pamiętajmy o tym, że gdy lokalizacja, w której planuje się zainstalować bramę wjazdową, jest blisko drogi i utrudnia poruszanie się samochodem, należy zdecydować się na szerszą bramę niż uniwersalna.