Jak wybrać ogrodzenie przemysłowe?


Ogrodzenie przemysłowe jest formą zabezpieczenia terenów przemysłowych, hal magazynowych, supermarketów, lotnisk, parkingów, obiektów wojskowych, posesji rekreacyjnych czy składów i placów. Ogranicza dostęp do posesji, ale również wpływa na wizerunek firmy. Powinno się charakteryzować solidnością wykonania, bezawaryjnością i trwałością. Przemysłowe systemy ogrodzeniowe składają się z bram przesuwnych lub rozwiernych, furtek, przęseł i słupków. Jak wybrać odpowiednie i dostosowane do naszych potrzeb ogrodzenie przemysłowe?

Rodzaj i funkcjonalność

Przede wszystkim należy wybrać odpowiedni rodzaj ogrodzenia przemysłowego. Dostępne są ogrodzenia siatkowe, palisadowe oraz panelowe. Funkcjonalność ogrodzenia przemysłowego można uzyskać, decydując się na system modułowy. Umożliwia on prosty montaż konstrukcji, bez względu na ukształtowanie terenu oraz dowolne dostosowanie jej do wymagań obiektu. Bramy dzielą się na przesuwne oraz skrzydłowe. Brama przesuwna dedykowana jest dla szerszych działek. Często wykonywana jest z dwóch segmentów zbieżnych, a jej długość może dochodzić do 24 metrów. W przypadku wąskich, ale długich działek sprawdzają się bramy skrzydłowe. Pamiętajmy jednak, że muszą one otwierać się do wnętrza posesji, dlatego nie umożliwiają postoju pojazdów bezpośrednio za bramą. Funkcjonalność ogrodzenia przemysłowego uzależniona jest również od zastosowanych systemów automatycznych, służących do jego obsługi. Ogrodzenie powinno posiadać bezawaryjny napęd elektryczny, dostosowany do szerokości i ciężaru skrzydła oraz wyposażony w wyłącznik przeciążeniowy, fotokomórki i lampę sygnalizacyjną. W zależności od potrzeb, brama może być obsługiwana za pomocą przełącznika kluczykowego, czytnika kart, pilota zdalnego sterowania lub przycisku, umieszczonego w stróżówce. Bramy ogrodzeniowe powinny mieć samonośną konstrukcję, niewymagającą podparcia skrzydeł, ponieważ umożliwia ona bezproblemowe użytkowanie systemu.

Bezpieczeństwo

Podstawową funkcją ogrodzeń przemysłowych jest ochrona posesji oraz pracowników obiektu, zapewniania dzięki zastosowaniu profesjonalnych systemów ochrony. Brama powinna być kompatybilna z systemem przeciwpożarowym, co zapewni sprawną ewakuację w momencie zagrożenia. Napęd elektromechaniczny powinien zostać wyposażony w mechaniczne ograniczniki ruchu, wyłączniki krańcowe oraz system wykrywania przeszkód. Ogrodzenie musi być przystosowane i zbieżne z systemami kontroli dostępu takimi, jak czytnik kart magentycznych czy zamek szyfrowy. Zabezpieczyć należy również samo ogrodzenie – przed negatywnym wpływem czynników atmosferycznych. Ogrodzenie przemysłowe musi charakteryzować się wysokim stopniem odporności antykorozyjnej. Stal, z którego jest wykonana, powinna być ocynkowana oraz malowana proszkowo – dzięki temu ogrodzenie nie będzie wymagać dodatkowej konserwacji.