Charakterystyka ogrodzeń kamiennych

Trwałość i oryginalny styl

Ogrodzenia kamienne możemy wykonywać z takich materiałów jak kamień ciosany, łupek, otoczaki, a nawet zwykłe kamienie polne. Niezwykle stylowo wyglądają w tej roli bazalt, granit i kwarcyt, ale szczególnie jeśli są w ciemnych kolorach, mogą stwarzać wrażenie przytłoczenia i nadmiernej surowości. Bardziej przyjazne są pastelowo zabarwione piaskowce i wapienie, które przy tym łatwiej poddają się obróbce, są jednak jednocześnie mniej odporne na niszczące działanie wody.

Zależnie od rodzaju wykorzystanego kamienia inaczej go układamy i w inny sposób prezentuje się całość ogrodzenia. Polne kamienie możemy kłaść w nieregularnych warstwach, mieszając większe sztuki z mniejszymi. Kamienie łupane najlepiej układać warstwowo w sposob podobny jak zwykłe cegły, a jeśli naszym budulcem są ociosane kamienie o większej powierzchni, to układamy je ściśle jeden obok drugiego, aby utworzyły efektowne lico. Szczególnie jeśli mur powstaje z droższych rodzajów kamienia, to najlepszym sposobem jest układanie ich na jego wierzchniej warstwie, a wewnątrz można umieścić tańszy materiał.

Wybierając konkretny rodzaj kamienia jako materiał ogrodzeniowy, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na to, czy pasuje on do wyglądu zewnętrznego naszego domu. Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie w murze ogrodzeniowym tego samego rodzaju kamienia co w elewacji budynku, jego cokole lub na schodach i tarasach, aby dom i ogrodzenie tworzyły spójną estetycznie całość.