Przydatne rady przy budowie ogrodzenia

O czym powinniśmy pamiętać

Pod względem wyglądu ogrodzenie warto dobrać do stylu, w jakim wybudowany został nasz dom. W przypadku jego rustykalnego wyglądu odpowiednie będzie ogrodzenie wykonane z drewnianych desek lub kamieni łupanych. Natomiast nowoczesne domy dobrze będą współgrały na przykład z metalowymi lub drewnianymi panelami ogrodzeniowymi.

Równie istotny co wybór ogrodzenia jest sposób jego montażu. Warto zwrócić szczególną uwagę na kilka elementów:

- Ławy fundamentów ogrodzenia powinny znajdować się poniżej strefy przemarzania gruntu. Jeśli zostaną wykonane zbyt płytko, może to doprowadzić do ich pękania, a co za tym idzie również do uszkodzeń w całym ogrodzeniu.

- W ławach fundamentowych niezbędne jest wykonanie dylatacji, czyli szczelin, dzięki którym zapobiegnie się pękaniu betonu związanego z nadmiernymi naprężeniami.

- W fundamencie ogrodzenia układamy zbrojenie, które dodatkowo go wzmocni i usztywni. Dodatkowo na fundamencie ukladamy izolację, która nie pozwoli, by do ogrodzenia przesiąkały wody gruntowe.

Na tak przygotowanych fundamentach montujemy wcześniej przygotowane elementy ogrodzenia. Ważne jest, by wykonać to dokładnie, aby nie tworzyły się szczeliny między przęsłami. Tylko tak zrobione ogrodzenie zapewni nam bezpieczeństwo i będzie bardzo dobrze prezentowało się zarówno od strony ulicy, jak i od strony wnętrza naszej działki.