Zalety i wady ogrodzeń drewnianych?

Nie tylko płoty

Tradycyjnie ogrodzenie wykonane z drewna kojarzy nam się z rustykalnie wyglądającym szarym płotem, który otaczał często biedne chaty. Jednak współcześnie ogrodzenia drewniane wracają do łask, ponieważ prezentują się już zupełnie inaczej. Przede wszystkim wykonywane są z drewna wysokiej jakości, które charakteryzuje się dużą wytrzymałością i ładnym wyglądem. Poza tym elementy takiego ogrodzenia są zakonserwowane specjalnymi środkami, aby woda i trudne warunki atmosferyczne nie doprowadziły do pękania lub płowienia sztachet.

Obecnie do wyboru mamy nie tylko zwykłe drewniane deski, ale także gotowe przęsła o ciekawych kształtach. Mogą być one bardziej ażurowe lub ściśle zabudowane, aby móc zachować całkowitą prywatność na naszej posesji. Dostępne są w wielu kolorach, co pozwala idealnie dopasować je do wyglądu naszego domu i jego najbliższego otoczenia.

Jednak oprócz wielu zalet ogrodzenia drewniane posiadają jedną główną wadę, jaką jest konieczność regularnego pokrywania ich dobrym jakościowo preparatem impregnującym. Zabezpiecza on drewno przed niszczącym wpływem wilgoci, grzybów, promieni słonecznych i bardzo wysokich oraz niskich temperatur. Wymaga to wprawdzie trochę pracy co jakiś czas, ale w zamian ogrodzenie będzie pozostawało w bardzo dobrym stanie nawet przez kilkadziesiąt lat. Do nas jednak należy ostateczny wybór – czy zdecydujemy się na oryginalne ogrodzenie drewniane, które będzie wymagało od nas co kilka lat ponownego pomalowania, czy wybierzemy metalowe lub kamienne, które nie potrzebuje dodatkowego zabezpieczania po montażu.