Wybór najlepszego ogrodzenia domu

Tradycyjnie lub nowocześnie

Przede wszystkim powinniśmy pamiętać o tym, by ogrodzenie posesji stanowiło spójną całość z rodzajem i kolorem elewacji, charakterem naszego ogrodu oraz całym otaczającym krajobrazem. Jeśli jesteśmy zwolennikami ogrodzeń tradycyjnych i stylu rustykalnego, jednym z ciekawych rozwiązań może być wybór drewnianego płotu wykonanego z gotowych przęseł, bali, sztachet lub desek. Dzięki regularnie stosowanym preparatom zabezpieczającym takie ogrodzenie przetrwa przez długi czas i będzie bardzo dobrze się prezentowało. Inną propozycją są ogrodzenia murowane wykonane z cegieł, bloczków betonowych albo kamienia. Można zdecydować się na mur pełny, który całkowicie zakrywa naszą posesję albo na bardziej ażurowy, gdy nie chcemy zupełnie odcinać się od otoczenia.

Jednak obecnie najczęściej wybierane są konstrukcje ogrodzeń składające się z betonowych lub ceglanych wsporników oraz metalowych kratownic. Nie wymagają wielu zabiegów konserwacyjnych i dzięki neutralnemu wyglądowi dobrze komponują się z prawie każdym rodzajem zabudowań mieszkalnych.

Bez względu na rodzaj wybranego ogrodzenia, jeżeli potrzebujemy większych zabezpieczeń, warto zdecydować się na ogrodzenie z podmurówką. Jest ono dobrą barierą ochronną przeciwko przedostawaniu się na naszą posesję niewielkich zwierząt z pobliskich lasów czy zagajników, a także stanowi solidny fundament stabilizujący słupy utrzymujące przęsła ogrodzenia.