,

Ogrodzenia łupane - gazon i palisady


Wybór rodzaju ogrodzenia musi być przede wszystkim zgodny z miejscowymi planami, które mogą na przykład zakazywać zbyt wysokich ogrodzeń pełnych albo wręcz w ogóle dopuszczać do budowy jedynie ogrodzenia w formie ażurowej. Natomiast jeśli już poznamy okoliczne ograniczenia, to możemy wybierać spośród wielu form i typów materiałów aby móc dobrać taki, który pozwoli na osiągnięcie efektu ogrodzenia estetycznego i spójnego z domem oraz wszystkimi innymi otaczającymi go elementami.

 Najczęściej stosowane rodzajeOgrodzenie posesji  możemy wykonać z bardzo wielu materiałów budowlanych. Przypatrzmy się więc najpopularniejszym surowcom i związanym z nimi właściwościom:

- Siatka jest materiałem cały czas bardzo popularnym ze względu na przystępną cenę. Najczęściej stosowana jest na mniej widoczne partie ogrodzeń albo na ogrodzenia tymczasowe. Jeśli materiał ten został powleczony tworzywem sztucznym, to nie wymaga zabezpieczeń, ale jeśli jest to tylko drut ocynkowany, to co kilka lat należy go pomalować farbą zabezpieczającą przed korozją.

- Metal, czyli różnego rodzaju przęsła zrobione ze stali lub aluminium. Mogą to być artystycznie wykonane przęsła z elementów kutych, prętów, kształtowników lub gotowe moduły z siatki.

- Drewno w postaci pionowych lub poziomych desek, bali czy sztachet z prześwitami lub bez. Materiał ten jednak podlega korozji biologicznej, dlatego wymaga regularnej konserwacji – oczyszczania, a następnie malowania lub lakierowania specjalistycznymi preparatami.

- Betonowe elementy takie jak panele prefabrykowane, bloczki, pustaki lub monolityczny beton zbrojony. Główne zalety takich form ogrodzeń to przede wszystkim szybki montaż oraz wiele rodzajów dostępnych form do wyboru.

- Kamień ciosany, łupany, polne kamienie albo otoczaki. Takie ogrodzenie prezentuje się niezwykle oryginalnie i jest bardzo trwałe.

- Cegła klinkierowa dostępna w wielu barwach i znakomicie komponująca się z roślinnym otoczeniem. Jest to materiał odporny na niskie temperatury oraz wodę, dzięki czemu przetrwa w niezmienionym stanie przez wiele lat.